Zza obiektywu, czyli historyjki

 • The Forum with Rainbow, JMW Turner, źródło: Wikigallery.org

  Tęcza jak u Turnera

  Patrzyliśmy akurat na rozciągające się poniżej Forum Romanum, na odległe Koloseum… gdy od strony Palatynu zaczęła wyłaniać się tęcza. Trwała na niebie małą chwilę. Małą, jednak mieliśmy szczęście i udało się  zrobić kilka zdjęć z planem zbliżonym do powstałego niemal dwa stulecia wcześniej The Forum with Rainbow Turnera.

 • „Wnętrze lasu” Władysław Aleksander Malecki, ok. 1880, Żródło: Muzeum Narodowe w Kielcach

  Wędrówka w głąb pejzażu

  Kilka lat temu w Muzeum Narodowym w Kielcach zobaczyłem „Wnętrze lasu” Władysława Maleckiego. Obraz nieduży, a poczułem jakby wyszedł do mnie, wciągnął, jakbym stał na jego przedłużeniu: na ścieżce wchodzącej w głąb podświetlanego ledwie przebijającym korony drzew słońcem lasu. Urzekł mnie.

 • Bąk rzadko wychyla się z trzcinowiska

  Bąk

 • Start myszłowa i jednoczesny start wrony

  Polowanie na myszołowa

  Biedne myszołowy. Nie mają życia, gdy ich terytorium łowieckie, zazębia się lub sąsiaduje z terenami zajmowanymi przez wrony siwe. Wrony bezceremonialnie zdradzają miejsce na drzewie, czy słupie, który zajmuje polujący z zasiadki myszołów, siadając po sąsiedzku lub krążąc w pobliżu. Ba, gdyby tylko…

 • Proszę uważać.

  Dziki! Dziki!

  Nad Jeziorkiem Czerniakowskim i w otulinie rezerwatu grasują dziki. Ślady racic, świeże na błotnistych fragmentach ścieżki i „historyczne” na wyschniętych, mówią same za siebie

 • Kruk ze ścigającą go czajką - zdjęcie naturalnej wielkości

  Móżdżek wcale nie „ptasi”

  Czy właśnie byłem świadkiem uprowadzenia pisklaka czajki? Dobrze zaplanowanego uprowadzenia: podczas, gdy jeden z kruków odciągał czajki, potrafiące przecież bronić swych gniazd jak latające lwy, drugi wykonał szybki nalot i porwał, upatrzoną wcześniej zdobycz.

 • Zabytkowy jelcz 272 MEX, czyli ogórek w wersji miejskiej

  Ogórkiem na kolonię do Jastrzębiej Góry

  Gdy przyszedł czas powrotu przyjechało po nas aż osiem autobusów. Siedem jelczy i jeden San H100. Nie dlatego, że kolonistów w jakiś tajemniczy sposób przybyło ale dlatego, że autobusy były… czerwone. 

 • Dzik bacznie nam się przyjrzał

  Dziki w drugiej odsłonie

  Wokół Jeziorka Czerniakowskiego w lecie 2022 roku mogło grasować przynajmniej 36 dzików. Dwie watahy liczyły po czternaście osobników, zaś jedna siedem. Trzydziestym szóstym był samotnik – duży odyniec, którego w zimie wywieziono poza Warszawę. Jednak chyba nie dość daleko, bo szybko powrócił.

 • USS Pampanito, San Francisco

  Zamiast po miliony na okręt z kobiecą załogą

  Przy nowojorskim nabrzeżu czekał na nas okręt podwodny USS Growler. A przy trapie czekały i w czeluści okrętu sprowadzały wyłącznie kobiety rasy czarnej. Pachniało trochę "Sexmisją"...